Wydawca treści Wydawca treści

wyłuszczarnia

Wyłuszczarnia w Wirtach działa obecnie na podstawie Zarządzenia Nr 21 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 10 lutego 2023 roku. Według Załącznika Nr 1 zasięg terytorialny działania obejmuje wszystkie nadleśnictwa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku.
Łuszczenie i przechowywanie nasion w charakterze depozytu jest formą usług płatnych.
Szyszki przyjmowane są w nieklimatyzowanym magazynie wyposażonym w windę i przechowywane są w drewnianych boksach, mieszczących ich około 10 ton.
Oczyszczanie szyszek odbywa się za pomocą odskrzydlacza BCC wyposażonego w specjalny kosz. Wyłuszczarnia wyposażona jest w trzy szafy rozmieszczone w osobnych pomieszczeniach. Składają się one z szuflad umieszczonych w drewnianej konstrukcji składającej się z 8 pionowych rzędów. W każdym rzędzie znajduje się 5 drewnianych szuflad posiadających dno z siatki metalowej o średnicy oczek umożliwiającej przelatywanie nasion do podstawy szafy. Dwa sąsiadujące rzędy szuflad posiadają wspólny zsyp do wygarniania nasion.
W procesie suszenia szyszek wykorzystuje się podgrzane powietrze doprowadzane do każdej szafy przez cztery wloty w podstawie szafy. Powietrze przechodzi od dołu do góry przez sita szuflad z szyszkami i jest odprowadzane przez cztery wyloty.
System nagrzewania i rozprowadzania powietrza do szaf. Temperatura w szafach utrzymywana jest w granicach 35 – 42 ° C, a intensywność wentylacji jest regulowana w skali od 1 do 60. Obsługa szaf polega na: - zasypaniu szyszek w ilości do 6 kg na jedną szufladę - przetrząsaniu szuflad z szyszkami - wygarnianiu i wymiataniu nasion - wyrzucaniu pustych szyszek z szuflad.
Uzyskane nasiona wymagają w dalszym procesie technologicznym oddzielenia od skrzydełek. Wykorzystuje się w tym celu odskrzydlacz firmy BCC.
Nasiona poddawane są następnie doczyszczaniu i oddzielaniu pustych od pełnych w urządzeniu firmy Petkus. Po podsuszeniu przekazywane są do stacji kontroli nasion, gdzie pobierane są próbki do oceny, są ważone i pakowane do przechowania w chłodni.
Wyłuszczarnia powstała w miejscu starej suszarni, gdzie na piecu w sitach suszyły się szyszki gatunków ozdobnych, których hodowlą sadzonek zajmowała się szkółka zadrzewieniowa w Wirtach. W tym budynku zainstalowano szafę wyłuszczarską, w której według danych z 1976 roku wyłuszczono 2000 kg szyszek sosny, 150 kg daglezji, 150 kg modrzewia, 200 kg jodły i 50 kg szyszek gatunków egzotycznych.
W 1988 roku powstał budynek wyłuszczarni, wyposażony w dwie szafy wyłuszczarskie, w której łuszczono szyszki do 2006 roku. W tymże roku przeprowadzono modernizację i w tym stanie wyłuszczarnia funkcjonuje do dnia dzisiejszego, łuszcząc w sezonie od stycznia do końca kwietnia średnio 19 ton szyszek. Wydajność nasion ze 100 kg szyszek wynosi odpowiednio dla sosny 1,3 kg, dla świerka 2,9 kg i dla modrzewia 5,5 kg. Procentowy udział nasion I klasy wynosi odpowiednio dla sosny 92,4 %, świerka 94,5 % i modrzewia 87,3 %.