Aktualności Aktualności

JARMARK KOCIEWSKI W ARBORETUM WIRTY

W ostatnią niedzielę wakacji (28 sierpnia) wszystkie drogi prowadziły do Arboretum Wirty w gminie Zblewo. Tysiące gości bawiło się tu do późnego wieczora na Jarmarku Kociewskim, zorganizowanym pod patronatem Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku.

JARMARK KOCIEWSKI W ARBORETUM WIRTY

Zarówno turyści, jak i mieszkańcy regionu, którzy tłumnie odwiedzili tegoroczny Jarmark Kociewski w Arboretum Wirty byli zgodni: nie ma piękniejszego miejsca na taką imprezę niż miejscowe arboretum! To duma i wizytówka całego Kociewia, a przepiękna lokalizacja i świetne zagospodarowanie ogrodu sprawia, że doskonale się tu wypoczywa i bawi. Zwłaszcza, gdy dzieje się tak wiele, jak podczas niedzielnego jarmarku.

Wirty zamieniły się tego dnia w wielką, zieloną scenę – bo też hasło tegorocznego jarmarku brzmiało „Leśna Scena Arboretum Wirty”. Królowała więc sztuka – i to wielu gatunków. Były m.in. liczne stoiska ze sztuką ludową i regionalną, na których można było podziwiać i kupić przepiękne rękodzieło: obrazy, rzeźby, hafty, ceramikę, biżuterię, wyroby z wikliny, lawendy i wiele innych. Zaprezentowano także wystawę poplenerową XVI Pleneru Artystów Ludowych Pomorza. Zjechali się też artyści i twórcy, z którymi można było się spotkać, porozmawiać i poznać ich twórczość. A klimat Wirt takim rozmowom o sztuce bardzo sprzyja!

Wielkim zainteresowaniem cieszyły się także warsztaty artystyczne – malowanie na szkle, wyplatanie z korzeni i wikliny czy warsztaty z haftu. Nie zabrakło również stoisk edukacyjnych – leśnicy z Nadleśnictwa Kaliska przybliżali gościom wiedzę o polskich lasach i gospodarce leśnej. Były quizy, gry i – ulubione przez najmłodszych - leśne tatuaże. Można też było sprawdzić się w konkursach wiedzy leśnej i regionalnej oraz zwiedzić ogród z przewodnikiem, z czego skorzystało wielu gości. Jarmark odwiedzili bracia z Bractwa Kurkowego, którzy opowiedzieli o swojej pasji i stanęli w szranki turnieju strzeleckiego.

Podczas jarmarku nie mogło zabraknąć wspaniałej sztuki kulinarnej – opartej na zdrowych, lokalnych produktach. Swoje stoiska ze swojskimi specjałami wystawiły Gospodynie z Kół Gospodyń Wiejskich oraz gospodarstwa ekologiczne z regionu. Na stołach pyszniły się więc swojskie kuchy, zupy, pieczywo, sery, przetwory i tradycyjna kuchnia kociewska. Gospodynie wzięły udział w konkursie kulinarnym, a zgłoszone do niego potrawy – jak podkreślało jury – zachwycały smakiem. Zwyciężyła mytka w kapuście z grzybami ugotowana przez KGW Osieczna, a kolejne miejsca zajęły zrazy kociewskie zgłoszone przez KGW Modraki z Borzechowa oraz kociewska zupa konopna KGW Zblewo.

Wielką atrakcją jarmarku było pachnące lasem stoisko - „Dobre z Lasu”. Przez cały dzień można było tu posmakować leśnych specjałów, a ustawiła się po nie długa kolejka chętnych. Królowała dziczyzna: aromatyczne wędliny, pasztety i pyszny smalec z dzika, serwowany na pajdach chleba. Do tego marynowane grzyby (opieńki, podgrzybki i kurki) oraz pyszna żurawina i borówka z gruszką po pomorsku. Goście byli zachwyceni i z apetytem zajadali się leśnymi przysmakami nie kryjąc, iż rzadko mają okazję posmakować takich specjałów.

A to nie wszystko! O tym, jak zdrowym, cennym – a nade wszystko smacznym - produktem jest dziczyzna i produkty z lasu przekonywał podczas jarmarku Mariusz Gachewicz – szef kuchni na zamku w Gniewie. Przez całe popołudnie Szef gotował dla publiczności na bazie tych właśnie produktów. W roli kuchcików doskonale sprawdzili się zaś podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Kleszczewie Kościerskim. Kucharzom towarzyszyła liczna grupa gości, która z ciekawością podglądała i podziwiała przygotowania do wielkiego gotowania, a potem - sam pokaz kulinarny. Na finał zaś – wielka degustacja dań, a serwowano m.in. kaszankę z kurkami, gulasz z dziczyzny, krupnik i wątrobę z dzika.

Na jarmarku nie zabrakło też muzyki! Przez cały dzień na Leśnej Scenie prezentowały się zespoły i wokaliści z Kociewia – było wesoło, kolorowo i gwarnie. A na finał Jarmarku Kociewskiego organizatorzy przygotowali coś naprawdę wyjątkowego - plenerowe przedstawienie „Mayday 2” w wykonaniu znakomitego Teatru im. Aleksandra Sewruka z Elbląga. Goście byli zachwyceni teatrem „pod gwiazdami” tym bardziej, że spektakl był lekki i rozbawił do łez. No i pogoda – doskonała!

Jednym słowem: Jarmark Kociewski w Arboretum Wirty był naprawdę piękną promocją Kociewia i świetnym finałem wakacji. A organizatorami tego wydarzenia byli – działający w partnerstwie: Nadleśnictwo Kaliska, Zrzeszenie Kaszubsko Pomorskie – Oddział Kociewski w Zblewie, Lokalna Grupa Działania „Chata Kociewia” oraz Gmina Zblewo.