Aktualności Aktualności

Wyłuszczarnia w Arboretum Wirty

Na terenie Najstarszego Leśnego Ogrodu Botanicznego Arboretum Wirty rozpoczęły się prace w wyłuszczarni nasion. Od wielu już lat Nadleśnictwo Kaliska łuszczy nasiona z szyszek dla wszystkich nadleśnictw z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku. W bieżącym sezonie planujemy wyłuszczyć 27 ton szyszek z których uzyskamy około 400 kilogramów nasion. Pozwoli nam to uzyskać około 20 milionów sadzonek, które wystarczą do posadzenia 2000 hektarów lasu. Szyszki dostarczane do wyłuszczarni zbierane są ze specjalnie wyselekcjonowanych drzewostanów nazywanych Gospodarczymi Drzewostanami Nasiennymi lub Wyłączonymi Drzewostanami Nasiennymi oraz z Plantacji Nasiennych. Szyszki dostarczane do naszej wyłuszczarni przechowywane są w drewnianych boksach w nieklimatyzowanym magazynie mieszczącym ich około 10 ton. Oczyszczanie szyszek odbywa się za pomocą specjalnego urządzenia. Następnie trafiają one do szaf łuszczarskich. Wyłuszczarnia wyposażona jest w trzy szafy rozmieszczone w osobnych pomieszczeniach. Składają się one z szuflad umieszczonych w drewnianej konstrukcji składającej się z 8 pionowych rzędów. W każdym rzędzie znajduje się 5 drewnianych szuflad posiadających dno z siatki metalowej o średnicy oczek umożliwiającej przelatywanie nasion do podstawy szafy. Dwa sąsiadujące rzędy szuflad posiadają wspólny zsyp do wygarniania nasion. Obsługa szaf polega na: - zasypaniu szyszek w ilości do 6 kg na jedną szufladę, przetrząsaniu szuflad z szyszkami, wygarnianiu i wymiataniu nasion oraz na wyrzucaniu pustych szyszek z szuflad. W procesie suszenia szyszek wykorzystuje się podgrzane powietrze doprowadzane do każdej szafy przez cztery wloty w podstawie szafy. Powietrze przechodzi od dołu do góry przez sita szuflad z szyszkami i jest odprowadzane przez cztery wyloty. System nagrzewania i rozprowadzania powietrza do szaf utrzymuje temperaturę w granicach 35 – 42 ° C, a intensywność wentylacji jest regulowana. Uzyskane nasiona wymagają w dalszym procesie technologicznym oddzielenia od skrzydełek. Wykorzystuje się w tym celu odskrzydlacz. Nasiona poddawane są następnie doczyszczaniu i oddzielaniu pustych od pełnych w urządzeniu Petkus. Po podsuszeniu nasiona przekazywane są do Stacji Kontroli Nasion (znajdującej się również na terenie Arboretum Wirty), gdzie pobierane są próbki do oceny. Cały materiał jest ważony i pakowany do przechowania w chłodni. Uzyskane w ten sposób nasiona mogą być wysiewane na szkółkach leśnych już najbliższej wiosny.

 

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (PGL LP)
Jesteśmy organizacją z ponad 90 letnią tradycją. Prowadzimy zrównoważoną, potwierdzoną międzynarodowymi certyfikatami FSC i PEFC gospodarkę leśną na ponad 7,6 mln ha powierzchni  naszego kraju. Systematycznie zwiększamy lesistość Polski z 21 proc. w roku 1945 do 29,6 % obecnie. Konsekwentnie realizujemy „Krajowy program zwiększania lesistości”, dzięki któremu do roku 2050 lesistość Polski wzrośnie do 33%. Cechuje nas samodzielność finansowa. Znaczną częścią naszego zysku dzielimy się ze społeczeństwem. Wspieramy m.in.: Budżet Państwa, samorządy terytorialne, Parki Narodowe; organizacje pozarządowe, wspieramy remonty lokalnych dróg oraz inne, ważne dla Państwa przedsięwzięcia. 
Nasze profesjonalne działania oraz wieloletnie doświadczenie w połączeniu z wiedzą i odpowiedzialnością za powierzony nam majątek są gwarancją bezpieczeństwa ekologicznego Polski.
                                                           PRACUJEMY W  ZGODZIE Z NATURĄ!