Aktualności Aktualności

Walne Plachandry Kociewskie w Wirtach

Trzy lata temu w Arboretum w Wirtach zorganizowano Kiermasz Sztuki                i Rękodzieła. Miała to być okazja do pokazania szerszej publiczności dokonań dorocznego Pleneru Artystów Ludowych Pomorza w Bytoni. Po sukcesie tej imprezy, rok później powtórzono kiermasz. A w ubiegłym roku zmieniono formułę imprezy              –    i nazwę – na Jarmark Kociewski. Moża zapytać, dlaczego sztuka ludowa ma być pokazywana (i sprzedawana) akurat w Wirtach? Odpowiedź jest prosta                               – Nadleśnictwo Kaliska, na terenie którego leży Arboretum jest głównym partnerem Oddziału Kociewskiego ZKP w Zblewie i współorganizatorem wspomnianego pleneru.

Ponieważ w roku 2019 przypada 150-lecie Arboretum, w czasie Jarmarku odbędą się też Walne Plachandry; Nadleśnictwo Kaliska także w tym przedsięwzięciu jest partnerem.

A te Plachandry? Co to jest? Jak powiedziała prof. Maria Pająkowska-Kensik,                to "wyjście z domu, by się spotkać, pogadać, pośpiewać, zrobić coś wspólnie". Kociewie ma już niezłą reklamę i promocję jednak brakuje regionowi działań jednoczących, integrujących. Są one potrzebne, ponieważ jest on podzielony między dwa sąsiadujące województwa – pomorskie i kujawsko-pomorskie; Kociewiacy stanowią większość w powiatach starogardzkim, świeckim i tczewskim.

Jesienią 2017 roku zrodziła się – wśród działaczy ZKP w Zblewie – myśl,                         by zorganizować taki międzywojewódzki, międzypowiatowy  integracyjny zlot Kociewiaków, mieszkańców i miłośników Kociewia. Po dyskusjach wybrano nazwę Walne Plachandry. Walne, bo na dużą skalę. Plachandry, bo impreza niemiał mieć stałego miejsca; miała plachandrować – wędrować. Pierwsze Plachandry – w 2018 roku - zawędrowały do Piaseczna w gminie Gniew w powiecie tczewskim. To był pierwszy dzień 25. Przeglądu Kociewskich Zespołów Folklorystycznych ku czci Władczyni Kociewia. Drugie Walne Plachandry przed nami – 25. sierpnia 2019 roku zawędrują na 2. Jarmark Kociewski do Arboretum Wirty. Trzecie – bo organizatorzy (spore grono aktywnych regionalistów z różnych organizacji z całego Kociewia) zaplanowali na początek trzy zloty – będzie w Grucznie w powiecie świeckim (województwo kujawsko-pomorskie) podczas corocznego Festiwalu Smaków.

Poza spotkaniem, dobrym jedzeniem i zabawą na Plachandrach dzieje się  jeszcze jedna ważna rzecz. Wręczenie honorowego tytułu i statuetki Ambasadora Kociewia                  i wyróżnienia dla młodych – Perełki Kociewia. Przyznaje je specjalna Kapituła, która swe typy trzyma w tajemnicy aż do dnia zlotu. Kto jest ciekawy, jak to było                       w zeszłym roku i co przygotowano na bieżący rok, może zerknąć                                       na www.walneplachandry.pl. Albo na strony Radia Głos, TVP3 Gdańsk, Facebooka              i czasopism regionalnych. Najlepiej zaś przybyć 25.08.2019 roku na godzinę 11:00 do Arboretum. Zapraszamy serdecznie.

 

Rzecznik Walnych Plachandrów

Piotr Wróblewski

Materiały do pobrania